«Фермерський мільярд» вживають за призначенням?
19 вересня на засіданні Кабмін прийнято рішення про зміну порядку виплати коштів в рамках програми підтримки фермерства. Спрощення механізму фінансування, по думку Максима Мартинюка, призведе до зростання числа ферм і інтенсифікації сільського господарства в цілому.
У фокусі — фермерські господарства і кооперативи
Стимулювання фермерського руху та формування ефективного соціально відповідального власника на селі — серед пріоритетів профільного відомства на 2018 рік. На ці цілі передбачається і суттєва державна підтримка в розмірі 1 млрд грн.
Зокрема, пропонується:
Возлож на державу часткову компенсацію єдиного соціального внеску (ЄСВ) зі страхування всіх членів новостворених фермерських підприємств;
Виплачувати цільову разову допомогу створеним НЕ далі 3-х років тому господарствам в перерахунку 3 тис. Грн / га, але не більше 60 тис. На одне ФГ;
Надавати дотації на закупівлю насіння, вироблених, а не виведених, в Україні.
Проводити виплати компенсацій через Уповноважені банки, а не державні, в тому числі, на трактори, комбайни та грунтообробні агрегати.
Розширити список організацій, що мають право на відшкодування за рахунок:
ФГ, які володіють землями сільськогосподарського призначення і за рік які провели продукції на 20 млн грн.;
М’ясо-молочних кооперативів, які перебувають не мене, ніж з 20 осіб;
Колективних підприємств площею до 100 га, що налічують як мінімум 7 членів, орієнтованих на збір овочів, дикорослих ягід, грибів, лікарських рослин і їх переробку.
Перелік документів, озвучених в постанові, значно скоротився. Як наслідок, процедура відшкодування стане доступною більш широкому колу аграріїв. Придбати мінітрактора в рассрочку
ХТО ВИНЕН У провалі ПРОГРАМИ?
В ході Підведення проміжних підсумків щодо виконання програми держпідтримки, Мартинюк офіційно визнав її провал. Причини — в бюрократії на місцях і небажання банків знижувати процентні ставки для сільгоспвиробників. Така думка Мінагрополітики.
Існує й інша точка зору. Її озвучив керівник Асоціації фермерів і землевласників України Іван Слободяник. За його словами, з закладення в поточному бюджеті мільярда на фермерські дотації НЕ витрачено ні копійки.
Нагадаємо, що за станом на вересень 2018 р аграрії отримали 1 млрд грн, з якого на підтримку малих і середніх підприємців пішло всього 2%.